Metody na zwiększenie współczynnika zdolności kredytowej

Współczynnik zdolności kredytowej jest wyliczany po to, aby bank mógł ocenić jak dużą sumę kredytu jest nam w stanie przyznać. Są sposoby, aby można było ten wskaźnik zwiększyć. Przyjrzyjmy się im bardziej dokładnie. Jedną z metod jest zmniejszenie wielkości kredytu o jaki się staramy. Bardzo często wystarczy podać nieco mniejszą sumą, aby była ona już dla nas realna do przyznania przez bank.

Zdolność kredytowa

W sytuacji, kiedy nie możemy zmniejszyć wnioskowanej kwoty kredytu dobrym sposobem jest wydłużenie okresu kredytowania. Okres kredytowania jeśli będzie większy sprawi, że zapłacimy większe odsetki, ale jednocześnie zmniejszy się wielkość naszych rat. Takie posunięcie wpłynie bezpośrednio na zwiększenie naszej zdolności kredytowej.

jak zwiększyć zdolność kredytową?

jak zwiększyć zdolność kredytową?

Typ rat również wpływa na zdolność kredytową. Zmiana typu raty może tą zdolność nam powiększyć. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie stałych rat kredytu zamiast rat malejących. Takie posunięcie ma jednak swoje wady. Przede wszystkim sprawi, że całkowity koszt kredytu będzie wyższy. Zaletą zaś będzie to, że szybciej taki kredyt spłacimy i tym samym zapłacimy od niego mniejsze odsetki. Naszą zdolność kredytową zwiększy nam również spłata innych zobowiązań.

Kiedy zwiększyć zdolność kredytową?

Analizując zdolność bank sprawdzi nasze zarobki i zobowiązania. Im tym zobowiązań będzie mniej tym większa będzie nasza zdolność. Warto przed wzięciem kolejnego kredytu najpierw pospłacać zadłużenia na karcie kredytowej i spłacić inne kredyty i pożyczki. Ważne jest również wybranie odpowiedniego kredytodawcy. Nie powinien być to wybór zupełnie przypadkowy.

Sprawdź w kilku bankach

Warto dać wyliczyć zdolność kredytową kilku bankom i wybrać ten, który będzie w stanie nam pożyczyć najwięcej, ale jednocześnie będzie to kredyt na dobrych dla nas warunkach do spłaty. Warto również zwrócić uwagę, czy bank bierze pod uwagę tylko nasze zasadnicze zarobki, czy wyliczając zdolność kredytową bierze pod uwagę również nasze comiesięczne premie. Zmiana waluty również wpływa na wyliczenie zdolności kredytowej. Dla kredytów w obcej walucie zdolność kredytowa wyliczana jest na podstawie innych algorytmów, przez co można otrzymać nieco większa sumę kredytu. Należy jednak pamiętać, że kredyty w obcych walutach są obciążone większym ryzykiem.