Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe

Coraz bardziej rozumiemy sens oraz istotę gromadzenia wolnych środków finansowych. Oszczędzanie jest głównym mechanizmem w gospodarce. Dotyczy się to zarówno przedsiębiorstw ale też i naszych gospodarstw domowych.

konta oszczednościowe

konta oszczędnościowe

Oszczędzanie buduje kapitał

Oszczędzanie pozwala nam zrealizować różnego rodzaju plany: wyjazd na urlop, opłacenie szkoły naszego dziecka czy nawet remont mieszkania. Na rynku istnieje wiele możliwości, dzięki którym możemy oszczędzać. Najbardziej popularne formy oszczędzania to konto oszczędnościowe i lokata terminowa.

Dobre konto oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe, są bardziej elastyczną formą oszczędzania. Środki finansowe, które ulokujemy na kocie mogą być wypłacane w każdej chwili, w dowolnym momencie, nie tracąc przy tym odsetek. Możemy też w dowolnym momencie dopłacać kolejne kwoty. Inaczej wygląda sytuacji w przypadku lokat bankowych. Zakładając lokatę po prostu nasze pieniądze są zamrożone. Musimy pamiętać, że wpłacając nasze oszczędności na konto oszczędnościowe będziemy musieli też ponieść pewne koszta. Samo prowadzenie takiego konta jest bezpłatne ale ze zgromadzonych pieniędzy możemy korzystać w ograniczony sposób. Banki w większości pozwalają raz w miesiącu bezpłatnie wypłacić nasze pieniądze. Każda kolejne podjęcie pieniędzy z takiego konta jest związane z dodatkowymi kosztami.

Prowizje za wypłaty

Banki pobierają prowizje od każdej następnej wypłaty, które są dość wysokie. Może też być, że część banków daje wysokie oprocentowanie na koncie oszczędnościowym w przypadku gdy przychody miesięczne na konto są w określonych kwotach. Banki oczywiście w swoich reklamach mówią o wysokim oprocentowaniu ale w końcu okazuje się, że jest takie tylko przez klika miesięcy. Po tym okresie spada do najwyżej kilku procent.

Zyski z lokaty, czy są duże?

Lokaty też nie dadzą nam bardzo dużych zysków zwłaszcza przy małych kwotach. Z czasem jednak mamy szansę na uzyskanie dodatkowych kwot. Ważne jest by dobrać odpowiednią lokatę do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Oszczędzanie i lokowanie pieniędzy w lokaty, na których będzie zarabiać się niewielkie sumy to i tak dobry sposób by od czegoś zacząć. Sama już świadomość oraz chęci inwestowania spowodują, że nasze szanse na sukces w inwestowaniu wzrosną. Zawsze lepiej, aby nasze pieniądze pracowały niż bezczynnie leżały.