Jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny

kredyt hipoteczny

Czasem koniecznością staje się pożyczenie pieniędzy, mniejszej lub większej kwoty. Obecnie można zdecydować się na szybką pożyczkę przez internet lub kredyt bankowy. Oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i pewne wady. Banki stawiają większe wymagania klientom, dokładnie sprawdzają ich zdolność kredytową. Do załatwienia jest też szereg formalności. Na koszty kredytu wpływa wiele elementów, dlatego przed zdecydowaniem się na zaciągnięcie zobowiązania należy dokładnie zapoznać się z wszystkimi zapisami w umowie.

Jaki będzie najtańszy kredyt hipoteczny?

Jako że na rynku działa wiele instytucji bankowych, to można liczyć na sporą konkurencję. Banki w celu pozyskania nowych klientów tworzą rozmaite oferty, kuszą promocjami i korzystnymi warunkami. W celu znalezienia najtańszego kredytu warto zacząć od skorzystania z porównywarki. Skupia ona w jednym miejscu wszystkie aktualne oferty bankowe, co pozwala na szybkie sprawdzenie, które z nich pozwolą pożyczyć pieniądze bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Zweryfikować należy oprocentowanie, które w dużym stopniu wpływa na opłacalność oferty. O wysokości oprocentowania decydują WIBOR i marża banku. Porównać należy także pozostałe koszty kredytu, czyli prowizje, ubezpieczenie, opłaty za wcześniejszą spłatę lub sporządzenie aneksu do umowy. Bardzo ważna jest także rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli wskaźnik jasno wskazujący na całkowite koszty kredytowe. Okres spłaty zobowiązania również ma znaczenie. Zasada jest taka, że bardziej opłaca się zaciągnąć zobowiązanie na dłuższy czas. Wydłużony okres kredytowania to sposób na niższą miesięczną ratę.

Co ma znaczenie przy szukaniu kredytu hipotecznego?

Rata kredytu może być równa lub malejąca. Jeśli ktoś decyduje się na raty równe, to może liczyć na to, że każdego miesiąca będzie płacić identyczną kwotę pieniędzy. Najpierw spłaca się część odsetkową. W przypadku rat malejących następuje stopniowy spadek kwoty odsetek. Pojawia się jednak pytanie, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla klienta. Jeśli komuś zależy na płaceniu niższych rat miesięcznych, to powinny być one równe. Warto jednak od razu zaznaczyć, że bardziej ekonomiczne są raty malejące ze względu na mniejsze koszty kredytu. Znaczenie ma również wkład własny. Jeśli będzie on wysoki, to można liczyć na uzyskanie bardziej atrakcyjnych warunków kredytowania. Uważać należy jednak na oferty gwarantuje brak prowizji. Bank wynagrodzi sobie to w inny sposób, podwyższy pozostałe koszty, które mogą dotyczyć przykładowo ubezpieczenia.

  • 29 października 2022